Sunday 11 October 2015

Petr Adler: vyrovnání Kings s Richardsem rozhádalo NHL na nejvyšší míru

Všeobecně ta reakce připomíná smutný žertík: sedlák si stěžuje svému Bohu, že soused má dvě krávy, a on jen jednu. Ty chceš také dvě? ptá se Všemohoucí. Ne, odpovídá sedlák, chci, aby mu ty dvě jeho krávy chcíply.
Jde o drobnost: kdyby šlo o vykoupení ze smlouvy, spláceli by Kings dlužnou částku deset let. Jelikož ale jde o mimosoudní vyrovnání, mohou se obě vysoké strany domluvit na čemkoliv. Takže Kings budou splácet dlužnou částku dvacet let.


Nic moc. Snad jen to, že se tím pádem bude jejich mzdový strop zatěžovat menšími částkami. Mnohem důležitější (z pohledu všech ostatních mužstev) je představa, že jak se bude mzdový strop zvyšovat, bude se částka, kterou bude Richards dostávat, stávat stále menším zlomkem nákladů Kings na mzdy. Že se bude mzdový strop zvyšovat, o tom se v NHL nesluší pochybovat.
Stalo se toto: celníci na hraničním přechodu mezi USA a Kanadou v Emersonu v Manitobě si všimli malé krabičky s několika prášky na sedadle Richardsova auta. Šlo o Oxycodone, ohromně silný prostředek pro utišení bolesti, který se nesmí převážet přes hranice.
Přivolaní policisté z Královské kanadské jízdní policie museli Richardse zatknout (tak to velí zákon). Vyslechli ho, ověřili si, že rozhodně nejde o nějaký pašerácký pokus, propustili ho, ale museli ho obvinit. Po několika odkladech bylo stanoveno, že soudní přelíčení před provinčním soudem v Emersonu se odehraje 8. prosince. Očekává se, že Richards zaplatí pokutu: i kdyby nakrásně tvrdil, že netušil, že se ten lék nesmí převážet, neznalost zákona neomlouvá.
Jenže Kings, kteří se před tím netajili úmyslem, že Richardse vykoupí ze smlouvy, změnili rychle názor: jaképak vykupování, my mu dáme padáka.
Tím by samozřejmě ušetřili spousty peněz.
Hráčské odbory NHLPA se ozvaly se stížnosti, a k onomu zmíněnému narovnání nakonec došlo právě na základě té stížnosti.
Pojďte to dělat také tak?
Jenže teď se ozvalo několik generálních manažerů, že tohle je skvělý způsob šetření: když mužstvo shledá, že hráč už na to nemá, nevykoupí ho, ale dá mu padáka. A pak se s ním domluví, že se s ním srovná, ovšem způsobem, který vlastně mužstvu udrží volný prostor pod mzdovým stropem.
A pozor, tudy cesta nejen nevede, ale ani nepovede, ozval se zástupce komisaře NHL Bill Daly.
V první řadě, dohoda mezi Kings a Richardsem výslovně stanoví, že nejde o precedent, o který by se mohla ostatní mužstva opírat, kdyby se dostala do podobné situace, zdůraznil Daly.
Šlo o spor v dobré víře (bona fide) o tom, jak klub uplatnil své právo výpovědi v souvislosti se standartní hráčskou smlouvou, prohlásil Daly. Odbory si stěžovaly ve snaze najít řešení. Mužstvo má právo se domluvit na řešení stížnosti. Kluby řeší stížnosti ohledně vztahů mezi sebou a hráči na běžícím pasu. Kolektivní smlouva nejen povoluje podobná řešení, ale navíc také určuje, jak se podobná vyrovnání mají účtovat vůči mzdovému stropu. A uzavřel, že vyrovnání mezi Kings a Richardsem naprosto odpovídá záměrům kolektivní smlouvy.
Ostatně, upozornil Daly, liga, společně s NHLPA, pečlivě sledovala celý průběh sporu mezi Kings a Richardsem, od začátku až do konce.
“Kdyby to vyrovnání nebylo ničím jiným než zamaskovaným způsobem jak získat výhody vůči mzdovému stropu, určitě bychom to označili za obcházení a zakročili bychom,” řekl Daly. “Ale tady nešlo o nic podobného. Ani dost málo. Nemáme žádnou obavu, že by to, co se tady stalo, jakkoliv obcházelo kolektivní smlouvu. Kdokoliv si myslí opak,” uzavřel Daly, “není zřejmě seznámen se skutečnostmi.”
Silná slova. Ovšem, jakkoliv je Daly (kromě všeho ostatního) také vynikající právník, jeho dementi připomíná starou pravdu: nevěřme dohadům a fámám, dokud nebyly oficiálně vyvráceny.
Skutečností zůstává, že vykoupením ze smlouvy Kings ušetří zhruba jednu třetinu Richardsova smluvního platu. A rozložením dlužných výplat na patnáct let místo desíti na tom Kings také neprodělali.
Dean Lombardi se svěřuje
A pak se do věci vložil generální manažer Kings Dean Lombardi (na snímku právě s Mikem Richardsem). A ten to roztočil úplně jiným směrem.
Co se stalo Richardsovi, to je tragédie, která ho ne a ne pustit, napsal Lombardi v dopise deníku Los Angeles Times. V podstatě, napsal Lombardi, má dnes pocit, že se stal obětí podvodu.

No comments:

Post a Comment